Szyfrowanie danych z DESLock+Web Filter Barracuda - najlepsza ochrona wwweKonferencja Stormshield UTM - 30 października 2019

Bezpieczeństwo nadal na TOPie?

Czy Antywirusy i UTMy są potrzebne?

Od pewnego czasu można zauważyć opinie dotyczące skuteczności i sensu stosowania programów antywirusowych, ponieważ tradycyjne zabezpieczenia antywirusowe bazujące na sygnaturach, bywają nieskuteczne w przypadku złośliwego oprogramowania korzystającego z luk dnia zerowego oraz złośliwych kodów, które potrafią same się modyfikować.

Wcale nie oznacza to jednak, że antywirusy są bezużyteczne. Nadal są jak najbardziej potrzebne, cyberprzestępcy nie przestali wykorzystywać znanych lub w zabezpieczeniach. Metody ataków są coraz bardziej wyrafinowane, jednak cyberprzestępcy nie porzucili najłatwiejszej i ciągle najbardziej efektywnej drogi łamania zabezpieczeń. To antywirusy odsiewają lwią część malware.

Od wielu lat, szczególnie w małych i średnich firmach dużym powodzeniem cieszą się urządzenia UTM, łączące funkcje firewalla, antywirusa i filtru antyspamowego, narzędzia wykrywania ataków i ochrony przed nimi, filtrowania WWW.

Atrakcyjność urządzeń typu wszystko w jednym w znacznym stopniu ogranicza złożoność systemu zabezpieczeń i umożliwia uniknięcie wielu czynności związanych z instalowaniem i utrzymaniem oprogramowania różnych producentów. System zabezpieczenia w formie UTM pochodzi od jednego dostawcy, więc zarządzanie nim jest proste i odbywa się przez przeglądarkę www. Producenci cały czas dodają do swoich produktów kolejne funkcje, można więc spodziewać się dalszego wzrostu zainteresowania tego tupu rozwiązaniami na rynku MSP.